Najpopularniejsze przyprawy

W kuchni stosujemy różne rodzaje pieprzu. Wszystkie pozyskiwane są z tej samej rośliny, a następnie poddawane: fermentacji, marynowaniu i suszeniu. Pieprz wywodzi się z Indii, jest uprawiany w wielu krajach strefy tropikalnej.

PIEPRZ CZARNY najpopularniejszy i najczęściej stosowany, ma aromatyczny, palący smak. Najlepiej smakuje bezpośrednio po zmieleniu.

PIEPRZ BIAŁY dojrzałe jagody poddawane są fermentacji, a następnie pozbawiane zewnętrznej warstwy. Środek ziarna później jest suszony. Ma delikatny smak, dodaje się go do ryb, białych mięs oraz sosów.

PIEPRZ ZIELONY o ususzone, niedojrzałe ziarna rośliny pieprzowej. Ze względu na swoisty słodkawy, delikatny smak stosuje się go przeważnie do ryb, sosów i zup.

PAPRYKA SŁODKA LUB OSTRA jest jedną z podstawowych przypraw w naszej kuchni. Nie powinno jej zabraknąć w leczo oraz gulaszach mięsnych. Mielona, czerwona papryka stanowi również ważny dodatek do dań rodem z Meksyku. Ostrzejszą odmianę przyprawy warto użyć do meksykańskich potraw takich, jak burrito czy tortilla. Papryka urozmaici też polskie potrawy – szczypta papryki doda wyrazistości bigosowi. Świetnie komponuje się z daniami przygotowanymi na bazie pomidorów, potrawami ziemniaczanymi, kurczakiem, sosami i sałatkami. Pochodzi z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Do Europy jej nasiona przywieźli konkwistadorzy.

ZIELE ANGIELSKIE Anglicy jako pierwsi docenili mieszankę zapachową i smakową. Dodajemy je do zup, bigosu, gulaszu i wszelakich potraw mięsnych. Ziele zawiera witaminy A i C oraz składniki mineralne: magnez, potas, żelazo i mangan. Ma również właściwości antyseptyczne i odkażające, reguluje trawienie i może wzmagać apetyt. Podobno było jedną z ulubionych przypraw Azteków. Europejczycy przywieźli je od nich w XVI wieku.

WARTO PAMIĘTAĆ:

  • Przyprawy zmielone można przechowywać przez około 3 lata, zanim stracą ostry smak i aromat, natomiast ziarniste, jak: kolendra, pieprz, gałka muszkatołowa lub laski cynamonu, zachowują świeżość do 5 lat.
  • Szczelnie zamykane, przezroczyste słoiki idealnie nadają się do przechowywania ziół w zaciemnionych, niezbyt ciepłych szafkach nie pochłaniają zapachów, są suche, łatwe do czyszczenia i szczelne.
  • Przyprawy trzeba trzymać z daleka od kuchenki, ponieważ opary kuchenne przedostaną się do pojemników, a przyprawy ulegną zbryleniu lub spleśnieją.
  • Przypraw i ziół nie należy trzymać w lodówce, ponieważ prawie zawsze przedostanie się do nich wilgoć i spowoduje ich zbrylenie lub wywoła pleśń.

Udostępnij

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
5 1 zagłosuj
Ocena
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zostaw komentarz!x
()
x