Kuchnia pełna ziół

BAZYLIA ma orzeźwiający, goździkowy i anyżowy zapach. Świeża lub suszona jest doskonałą przyprawą do sosów i zup. Ale trzeba dodawać ją pod koniec gotowania, gdyż inaczej może stracić swój aromat. Doskonale wzbogaca smak pomidorów. Pasuje do sałatek, omletów, zupy fasolowej, cebulowej i do mięs. Nie może się bez niej obyć włoska kuchnia. A poza tym: stymuluje apetyt, pomaga walczyć z przeziębieniem i problemami trawiennymi. Pochodzi z tropikalnej strefy Afryki.

TYMIANEK charakteryzuje się ostrym, ciepłym, pikantnym i przyjemnym aromatem. Dodaje się go do potraw mięsnych, warzywnych, rybnych. Jest idealnym składnikiem pasztetów oraz farszów, świetnie smakuje w sałatkach. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego Ÿ wiele jego gatunków można znaleźć w południowej Europie, zachodniej Azji i w północnej Afryce. Choć istnieje ponad 100 odmian tymianku, w kuchni liczy się ogrodowy i cytrynowy.

ROZMARYN można dodawać do potraw zarówno świeży, jak i suszony. Dzięki olejkom eterycznym ma żywiczny aromat. Używa się go do mięs: wołowiny, drobiu, cielęciny. Rozmaryn rozgrzewa i działa napotnie. Ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pochodzi z wybrzeży Morza Śródziemnego, gdzie dorasta nawet do 3 metrów.

MAJERANEK ma lekko szczypiący, ale mimo to delikatny smak. Można go stosować zamiast soli w diecie bezsolnej. Świetnie smakuje jako dodatek do tłustych mięs, dań z ziemniaków i warzyw. Przyprawia się nim także różne farsze, dania z roślin strączkowych, grochówkę, żurek i flaki. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie rośnie dziko tylko w Turcji i na Cyprze.

OREGANO to popularna przyprawa kuchni włoskiej, meksykańskiej i hiszpańskiej. Idealnie pasuje do pizzy oraz spaghetti z pomidorowym sosem. Liśćmi oregano i to zarówno świeżymi, jak i suszonymi przyprawia się sałatki, sosy do ryb, pieczone mięsa, ziemniaki. Można je dodawać także do serów, warzyw i owoców morza. Pochodzi z regionu Morza Śródziemnego.

KOLENDRA pachnie najintensywniej, gdy zmiele się lub zmiażdży jej ziarna. Jest popularna w kuchni indyjskiej. Można nią przyprawiać baraninę, wieprzowinę, dziczyznę, pasztety, sosy i jajka. Podkreśla smak śledzi, jeśli były marynowane w zalewie z jej dodatkiem. Działa leczniczo na bóle i stany zapalne, koi podrażnienia układu pokarmowego, wspomaga trawienie. Pochodzi prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu, ale od dawna uprawia się ją także w Azji.

ZIELE ANGIELSKIE Anglicy jako pierwsi docenili mieszankę zapachową i smakową. Dodajemy je do zup, bigosu, gulaszu i wszelakich potraw mięsnych. Ziele zawiera witaminy A i C oraz składniki mineralne: magnez, potas, żelazo i mangan. Ma również właściwości antyseptyczne i odkażające, reguluje trawienie i może wzmagać apetyt. Podobno było jedną z ulubionych przypraw Azteków. Europejczycy przywieźli je od nich w XVI wieku.

LIŚĆ LAUROWY to jedna z najczęściej stosowanych w Polsce przypraw. Używa się go przede wszystkim do wzmocnienia smaku różnych potraw. Przyprawę warto dodać do rozmaitych zup oraz sosów, zwłaszcza tych robionych na bazie gulaszu. Powinien znaleźć się w bigosie, pasuje do dań mięsnych, podkreśla smak galaret. Drzewo laurowe pochodzi z Azji Mniejszej, skąd rozpowszechniło się na obszary śródziemnomorskie.

MIĘTA jest bardzo łatwa w uprawie. Jej liście zawierają białka i węglowodany oraz wapno, fosfor, żelazo oraz magnez. Mięta zielona (zwana inaczej miętą pieprzową to najpopularniejsza odmiana) jest również bogatym źródłem witamin A oraz B3. Świeże lub suszone liście mięty można dodawać do sałatek, ryb, farszu mięsnego lub twarogu, a wtedy potrawy zyskują niezwykły smak i aromat. Mięta może być także idealnym składnikiem lekkich sałatek. Dziko występuje niemal w całej Europie, w Azji Zachodniej i Środkowej, na Kaukazie i Syberii. W wersji ogrodowej zaczęto ją uprawiać w Anglii.

 

Udostępnij

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
0 0 głosy
Ocena
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zostaw komentarz!x
()
x