Czy wiesz, że… Kładzione są najprostsze
Do wykonania tych klusek wystarczą: mąka, jajka (4 na 1/2 kg mąki) i osolona woda – ciasto ma przypominać gęstą śmietanę. Łyżką zanurzaną we wrzątku nabieramy podłużne porcje i znów wkładamy do garnka. Gdy kluski wypłyną, zbieramy je cedzakiem i układamy na talerzu tak, by się nie pozlepiały.
Czy wiesz, że… Smalec do smaku
Smalec nie zawiera wyłącznie szkodliwych tłuszczów nasyconych, ale także te zdrowe nienasycone, więc od czasu do czasu, przy przygotowaniu mięsa może w kuchni zastąpić olej lub oliwę z oliwek. Kotlet schabowy smażony na smalcu będzie na pewno smaczniejszy.
Czy wiesz, że… Gąski do koszyczka
Jednym z dań regionalnych jest zupa grzybowa z zielonych gąsek. To późnojesienne grzyby o charakterystycznym
żółtozielonym zabarwieniu. Aby nie pomylić ich z niejadalnymi grzybami (gąski też mają pod spodem blaszki), przestudiuj atlas grzybów (np. w internecie).
Czy ziemniaki tuczą?
Dbający o linię wcale nie muszą się ich wystrzegać- 100 g ziemniaków ma wartość zaledwie 70 kcal. Oczywiście chodzi o te gotowane czy pieczone, a nie frytki!
Czy wiesz, że…
Sękacz z rusztu, zwany też dziadem, pieczony jest na ogniu na specjalnym ruszcie, który polewa się kolejnymi porcjami ciasta. Właśnie dlatego po przekrojeniu wygląda jak pień ściętego drzewa. Można jednak pokusić się o przygotowanie tego ciasta w zwykłym piekarniku.
Czy wiesz, że… Pożywny barszcz
Mięso, na którym gotujemy barszcz możemy wykorzystać np. do zrobienia pierogów, ale także, jeśli jest miękkie, dodać do zupy. Barszcz ukraiński można też podać podobnie jak chłodnik, z cząstkami jajek ugotowanych na twardo.
Prawdziwy oscypek… wytwarzany jest wyłącznie z mleka owiec wypasanych na górskich halach, a więc od maja do września. Aby zrobić kilogram oscypka, potrzeba 6-7 litrów mleka. Jedna owca daje dziennie średnio 0,8 l mleka.
Czy wiesz, że… Grule, czyli ziemniaki
Górale przyrządzają z nich m.in. bukty (z tartych surowych ziemniaków), kluski grulane (z ziemniaków ugotowanych), hałuski (z tartych surowych ziemniaków okraszonych słoniną lub bryndzą), moskole. Te ostatnie piekli rosyjscy jeńcy w czasie I wojny światowej.
Czy wiesz, że… mięso ryb ma specyficzny, ale delikatny smak i, aby go nie „zagłuszyć”, przyprawiajmy je z umiarem. Poza solą i pieprzem nieodzowna jest cytryna, której sok pozbawia ryby (szczególnie morskie) przykrego zapachu i dodaje delikatności.
Ryby łatwo się psują.
Świeże przyrządzajmy najpóźniej następnego dnia po złowieniu. Rozmrożonych nie zamrażajmy ponownie – grozi to zatruciem pokarmowym. Filety i kostki pakujmy w torby termiczne.